Pravidelná údržba počítače a notebooku
Počítače jsou zařízení jako každá jiná, a potřebují pravidelnou údržbu pro zachování funkčnosti a dobré kondice. Kromě pořádku v systému, můžeme pro svůj stroj udělat ještě pár věcí, které zajistí správný chod a životnost.
Jak počítače, tak notebooky se časem zapráší a dovnitř se dostanou nečistoty. To může mít za následek přehřívání.
Proto doporučujeme alespoň 1x za rok zařízení kvalitně fyzicky pročistit. U notebooků to platí obzvlášť, jelikož mají malé ventilátory a nestíhají se chladit, tak zde může dojít k přehřívání poměrně brzy.
Zařízení čistíme ideálně (opatrně!) kompresorem, nebo stlačeným vzduchem ve spreji (zde je výhoda, že se tryska dostane i pod klávesnici a zajistíte tak čistotu i okolních prvků). Vždy když počítač čistíte, ujistěte se, že je vypnutý. U notebooku je dobré vypojit baterii, a až poté vyčistit.
Pokud si nejste jistí čištěním, můžete využít službu našeho servisu a my se o vaše zařízení důkladně postaráme. Pokud máte PC nebo NB od nás, tak máte zároveň slevu na čištění.
Toto téma je poněkud kontroverzní. Někdo tvrdí, že je třeba měnit teplovodivou pastu každý rok, jiní zase, že není třeba měnit vůbec. Vše závisí na podmínkách používání, jak často je počítač v provozu a také v jakém prostředí. Tudíž nelze určit přesný interval.
Zásadní je ovšem kvalitní teplovodivá pasta a správná aplikace. Pokud chcete mít „jistotu“ a o své zařízení se starat, tak není na škodu u stolního počítače jednou za 3 roky procesor přepastovat. U notebooků klidně častěji, jelikož z důvodu absence kvalitního chlazení, zde dochází i při běžném použití k vysokým teplotám, a to může dojít až k přehřívání procesoru.
Pokud se do přepastování pustíte sami, tak i zde platí „míň je někdy víc“. Pasty nedáváme zbytečně hodně, ale ani málo. Zkrátka aby pokryla celou vrstvu mezi procesorem a chladičem. Pokud nemáte s tímto úkonem zkušenosti, doporučujeme využít odborný servis, nebo můžete využít služeb našeho servisu.
V první řadě je dobré se o systém pravidelně starat. Mít zapnutou ochranu systému s pravidelným skenováním, mazat nepotřebné dokumenty a soubory, pravidelně vysypávat koš, nechodit na nebezpečné internetové stránky, mít uspořádanou plochu. Sice už delší dobu neplatí, že musíte mít na ploše co nejmíň věcí, ale rozhodně není na škodu si vše uložit např. do Dokumentů, a na ploše vytvořit zástupce, ať máte ve všem pořádek, a zároveň rychlý přístup k datům.
Pokud patříte k těm, kteří se o systém nestarají, tak dříve či později dojde k jeho zpomalení nebo k zasekání či úplnému poškození systému.
Zde je třeba provést přeinstalaci. Je dobré mít všechna důležitá data preventivně zálohovaná např. na externí disk, USB flash, datový disk nebo NAS či server. Každý, kdo nezálohuje, tak ještě o data nejspíše nepřišel. Pokud máte poškozený systém – např. nenaběhne windows, tak ještě není jisté, zda o data přijdete. V ideálním případě je poškozen pouze spouštěcí oddíl nebo systém, a data lze zachránit softwarově – to je ta levnější varianta. Ovšem pokud k tomu všemu je disk fyzicky poškozený, tak obnova dat nemusí být stoprocentní a jedná se o velmi složitý a nákladný proces (může se vyšplhat až na desítky tisíc korun). Každopádně pokud nejsou problém až takové, tak je dobré okamžitě zálohovat data, a provést čistou instalaci systému. Někdo provádí i přeinstalaci systému pravidelně – to je také varianta, jak zabezpečit plynulý chod systému, ovšem je zde nutnost zálohování.