PC nebo MAC?

 

Toť otázka. 2 různé tábory, každý má své výhody, co je tedy lepší?

 

Nedá se říci, že by jedno bylo lepší než druhé. Pokud máte dilema, zda jít do počítačů od firmy Apple se systémem MAX OSX nebo do PC s WINDOWS, nedříve si ujasněte, co od daného zařízení očekáváte.

 

Dnešní článek je zaměřen spíše na výhody a nevýhody Apple MAC, jelikož s počítačem s WINDOWS má zkušenosti téměř každý, tak u MACu to tak není.

 

Počítače od Applu jsou opravdu krásně zpracované, designové, ale poněkud dražší. Když používáte např. notebook jen na internet, tak je to za tu cenu zbytečné, ovšem pokud se vám líbí design a vyhovuje vám systém, tak proč ne.

U počítačů se systémem MAC platí, že vydrží opravdu dlouho funkční. Takže pokud například chcete zkusit tento systém, ale nechce se vám investovat desítky tisíc do nového, klidně sáhněte po starším kousku. Macbooky vyrobené v roce 2010, tedy 10 let staré stroje, jsou i nyní naprosto funkční a velmi rychlé (pokud mají SSD) a mnohdy je koupíte pod hranici 10 tisíc korun. Jsou velmi kvalitně zpracované (většinou z leteckého hliníku), takže šasí vydrží opravdu hodně.

Co se týče funkčnosti, tak rovnou vyloučíme hraní, na to MAC není dělaný, a hry si na něm nezahrajete tak dobře, jako na PC. Co se týče práce s multimédii, tedy tvoření hudby, střih videa, grafické práce, tak na to MAC vhodný je. Obrovská výhoda je v jednoduchosti používání nejen systému, ale i periferií. Máte například tablet na kreslení, nebo externí zvukovou kartu s MIDI kontrolerem? U MACu stačí připojit a vše funguje, zde odpadá starost s nastavováním a hledáním ovladačů. Dá se říci, že je to jednoduché, pohodlné a funkční řešení, proto také spoustu lidí, kteří na něm chtějí v tomto směru pracovat, sáhnou raději po MACu než po PC.

Kancelářské práce – zde je to trochu složitější, do nedávna byl balíček MS Office pro MAC opravdu zlý sen, dělalo se v něm špatně a zdaleka ne tak dobře, jako na PC. Dnes už to tak úplně není, ovšem pokud je vaší denní náplní Excell, Word apod., tak raději sáhněte po PC. MAC má své aplikace, které fungují výborně, ale ideálně pro práci s MACem – zde narážíme na problém s kompatibilitou s PC.

Nevýhoda je, že se zařízení se systémem MAC velice špatně upgradují, a když už je to možné, tak to stojí opravdu hodně peněz. To samé platí u servisu, Apple má drtivou většinu komponentů na míru, takže nelze běžně měnit za druhovýrobu (např. u novějších macbooků SSD). Na druhou stranu výhoda pro MAC, je ta, že když si ho pořídíte, tak i za pár let ho celkem slušně a většinou rychle prodáte, což se u PC říci nedá.

 

Krátké shrnutí:

 

Výhody MAC:

  • Design, kvalitní zpracování, celková kvalita zařízení
  • Dlouhá životnost
  • Jednoduchý a funkční systém
  • Vhodné pro práce s multimédii
  • Lépe si drží cenu, takže lze i po čase slušně prodat

 

Nevýhody MAC:

  • Vysoká pořizovací cena
  • Není vhodný na hraní her
  • Není vhodný pro kancelářskou práci (oproti PC, které je hojně využíváno)
  • Dražší servis
  • Špatná možnost upgradu komponent

 

Podmínky portáluGDPRKontaktCreated by Ludvik Stemmer