Jak vybrat správný počítač?

 

Nejdříve si položte otázku:

Budete s počítačem cestovat, nebo ho přenášet?

Pokud ne, nemá smysl pořizovat notebook. Notebooky jsou dražší a ve většině případů mají nižší výkon než desktopové, tedy stolní počítače. Nebavíme se o chlazení, které je u notebooku oproti desktopu nedostačující. Takže pokud hodláte mít počítač na jednom místě – doma, tak raději sáhněte po stolním počítači.

Za stejné peníze, které hodláte investovat, dostanete více výkonu, menší údržbu a mnohem lepší servis než u notebooků.

U sestavených PC, je možnost vyměnit jednotlivé komponenty jednodušeji, navíc díly na PC jsou většinou univerzální, takže na rozdíl od notebooků, můžete nakoupit téměř libovolnou grafickou kartu, operační paměť, HDD/SSD – pokud vám to základní deska a sockety dovolí. Kdežto když vám odejde základní deska u notebooku, tak je třeba vyměnit za kompatibilní a stejnou pro daný model. Jednoduše řečeno ušetříte na případném servisu.

Dále výhoda PC je i v tom, že lze jednotlivé komponenty upgradovat. Pokud vám nestačí výkon, lze vyměnit pouze daný komponent (případně komponenty) za výkonnější. Když si sestavujete např. herní počítač, tak se nestane, že byste po pár letech museli kupovat úplně nový. Stáčí pouze upgradovat grafiku, případně procesor či operační paměť, základní desku nebo zdroj. I kdybyste vyměnili vše, tak je to mnohem levnější než kupovat nový notebook, který až tak snadno upgradovat nejde.

 

Tímto rozhodně nechceme hanit notebooky, které mají svá využití, ovšem trochu jinde.

Notebook je dobré pořídit, pokud s ním opravdu budete cestovat a pravidelně ho přenášet. Např. do práce, školy, ke klientům, na schůzky – tam si stolní počítač prostě nevezmete.

Jestli máte využití pro notebook, tak zde je zásadní: co na notebooku hodláte dělat – např. pouze na internet, email a jednoduché prezentace, nebo budete na notebooku dělat grafické práce, diagnostika aut.. Pokud nerozumíte parametrům, je dobré se poradit.

 

Dále je možnost výběru, jak PC, tak NB podle ceny.

Toto téma je asi nejrozšířenější, jelikož ne každý má desítky tisíc na počítač. U spousty lidí by to bylo i zbytečné, a je široká nabídka počítačů a notebooků, které jsou drahé jen pro svůj design, značku, nebo pro funkce, které zřídka použijete (např. dotykový displej).

 

Zde bych to rozdělil opravdu jednoduše:

 

Levné stroje do 10 tisíc – Ideální pro základní funkce, jako internet, email, filmy, ale také vystačí jako kancelářský stoj na práci či školu. Nové zařízení nebudou konstrukčně moc kvalitně zpracované, ale pokud nechcete investovat víc, tak vám i takové zařízení postačí. Za tuto cenu se dají pořídit o dost kvalitnější repasované stroje – jedná se většinou o vyřazené notebooky z velkých firem, kde pořizovací hodnota často převyšuje hranici 30tis korun. Nejedná se o designové počítače, ovšem mnohem lépe konstruované a mnohdy i výkonnější.

 

Zlatý střed do 20 tisíc – Dá se říci, že pokud nemáte opravdu vysoké nároky, tak za tento rozpočet se dá pořídit zařízení, které zvládne téměř vše. Za 20 tisíc si sestavíte počítač, který zvládne naráz několik excelovských tabulek, prohlížeč s více záložky, práce na více monitorech naprosto hravě. Za tuto cenu lze i sestavit výkonný herní počítač. Samozřejmě to nebude na 4k hraní, ale téměř všechny tituly si zahrajete pohodlně ve full HD. Jestli rádi tvoříte grafiku, nebo občas sestříháte nějaké jednoduché video, tak i zde najdete to pravé pro vás. V cenové relaci do 20 tisíc je nejvýhodnější sestavit vlastní počítač, nebo koupit repasovaný a ten upgradovat, jednoduše – dostanete za své peníze nejvyšší výkon.

 

Kvalitní 20-40 tisíc – Zde už sestavíte nebo pořídíte opravdu kvalitní herní setup, nebo výkonný stroj na náročnější práci, vejdete se zde i do vícekapacitních SSD disků, kam si můžete ukládat data a mít k nim rychlý přístup.

 

Profi 40 tisíc a více – Zařízení za takové peníze bychom řadili už do profesionálních. Investovat do IT tolik, je vhodné pokud výkon opravdu využijete, například náročná editace videa a multimédií, projektanti a architekti, rychlé renderování, nebo nadšenci do her, kteří chtějí být „up to date“. V této cenové relaci se pohybují i zařízení od značky Apple, ale o tom až v dalším článku.

Podmínky portáluGDPRKontaktCreated by Ludvik Stemmer